Je nenormální býti normálním?

6. června 2012 v 15:43 | Linda Teatime |  Vyje
Kdo je normální? Co je to normálnost a co je to nenormálnost?

Jak už jsem zde párkrát zmiňovala, na světě je mnoho, mnoho paradoxů. Slovo "normálnost" patří mezi ně. Je teď (cool/in/drsný- nehodící se škrtněte) tvrdit o sobě, že jste nenormální. Divní nenormální lidé dneska zkrátka letí. Někdo nakreslí černý puntík na bílé plátno nebo si na sebe vezme šaty ze syrového masa, a všichni už na něj koukají s obdivem.
Stačí si si obarvit vlasy na zeleno, dát si na obličej piercing, obléci se do nějakých naprosto úchylných šatů a všichni vám budou říkat: "Božíčku, ty jsi fakt cvok!" (Pak se ty ostatní okamžitě začnou opičit a máme tu najednou divnou celou třídu, že?) A na druhou stranu tu máme lidi, co nosí jeansy a staré vytahané svetry, čtou nudné knížky, mají nudnou barvu vlasů a vůbec, jsou celí nudní. Jenže jestliže máme třídu dejmetomu o dvaceti lidech, a sedmnáct z nich nosí piercing, tetování a vlasy na zeleno, položme si zásadní otázku:

Kdo je teď nenormální?

Já sama se snažím nepsat si do profilu, že jsem "MocinQy Diwnáá" a tak podobně. Napíšu své záliby a koníčky,
a (ne)normálnost ať posoudí ostatní. Víte, v dnešní době se pletou dvě věci hrozně moc dohromady:

Pravá "podivnost" a pouhá schopnost strhávat davy na svou stranu.

Kdo jsou tedy oni normální lidé? A kdo nenormální? Nenormální lidé se drží stranou a čtou si někde ve stínu knížky, nejsou to ti lidé co chodí po večírcích s kamarádkami a tam v opilostí tancují po stole. A pozor! Platí tu ještě jedna rovnice, kterou chci probrat:

Normální nerovná se nudné!

Ano, chodit na večírky, barvit si vlasy, koukat zamilovaně po upírech apod apod je v dnešní době normální. Ale ne nudné. Naopak holka co si někde v ústraní čte encyklopedii bůh-ví-čeho je svým způsobem nudná, ale zato je divná, nenormální. Zamyslete se nad tím.

Diskuze (prosím odpovídejte):

1. Máte ve třídě nebo ve vašem okolí někoho, kdo se drží spíše stranou a odpovídal by mojí definici nenormálnosti?
2. Říká se u vás o nějaké populární dívce popř. chlapci, že je nenormální/cvok/šílenec a tak podobně?
3. Jaký je váš názor na celou tuhle věc? (KLIDNĚ MI DEJTE ODKAZ NA VÁŠ ČLÁNEK, RÁDA SI HO PŘEČTU!)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Líbil se Vám tento článek?

Ano 74.9% (140)
Ne 14.4% (27)
Nečetl/a jsem ho 10.7% (20)

Komentáře

1 Niki^^ ;* Niki^^ ;* | Web | 6. června 2012 v 15:59 | Reagovat

"Naopak holka co si někde v ústraní čte encyklopedii bůh-ví-čeho je svým způsobem nudná, ale zato je divná, nenormální."
......tahle věta se mi strašně líbí. K zamyšlení , vážně super.Konečně kvalitní článek!

1.Máte ve třídě nebo ve vašem okolí někoho, kdo se drží spíše stranou a odpovídal by mojí definici nenormálnosti?
V okolí mám pár kamarádů , co definici nenormálnosti vyplňují zcela dokonale , ale nejsou to ti "nudní" čtneři knih , ale právě ti huliči a pařmeni z vyholenou hlaovu. Tohle je podle mě nenormálnost. Ale najdou se v mém okolí i lidi , co jsou takový tichý a tajemní , jako si o nich psala.

2.Říká se u vás o nějaké populární dívce popř. chlapci, že je nenormální/cvok/šílenec a tak podobně?
Musím říct , že skoro u všech. Blázni jsou in , protože každého rozesmějí a povzbudí. Já jsem taky blázen , aspoň to říkají. Umím každýho rozesmát , ikdyž sama bych to potřebovala. Ale mám nějaký hranice , a nejsem cvok pořád.

3.Jaký je váš názor na celou tuhle věc?
Fůů , celý názor.. To bych se tady moc rozkecala , už tak je to celkem dlouhej komentář:D. Asi napíšu v průběhu týdne na tohle téma článek , tak kdyby tě to nějak víc zajímalo , můžeš se kouknout.

2 Linda Teatime Linda Teatime | Web | 6. června 2012 v 16:14 | Reagovat

[1]: Páni, díky že si přispěla do mé diskuze! ;)

3 grey.t grey.t | E-mail | Web | 6. června 2012 v 16:20 | Reagovat

Zajímavý článek, to se musí nechat. Líbí se mi nápad položit otázky k diskusi.

1. Ano, máme. Tedy měli jsme, už jsem odmaturoval, takže momentálně žádnou třídu nemám. Ale ze začátku jsem byl tím "outsiderem" já. Po několika letech jsem se víc otevřel kolektivu, ale... (No, to dokončím v druhé odpovědi). A teď nedávno jsme se se spolužačkou dohodli, že takový "nenormální" člověk je jeden spolužák, který se lidem čím dál tím víc straní.

2. Mě nazývali magorem (to je to dokončení). Bavím se s pár lidmi, ale většinou mám stejně až moc široký záběr zájmů, jsem až moc nespolečenský atd.
Ale nejsem populární... (I když Bůh ví, já se nikdy neptal :D)

3. Článek na téma týdne se psát neodvažuju, ale souhlasím s tím, že dnes je hrozně "in" být nenormální. Problém je, že právě tím se taková (hraná) nenormálnost stává normou. Totiž statisticky normální je to, co je většinové. Abych ale pravdu řekl, tak spousta těch lidí, co se snaží být nenormální mi přijde prostě zoufale nudná. Často jsou nejzajímavější ti lidé, kteří jsou stranou kolektivu a čtou si, jak říkáš, encyklopedie. Takoví lidé mají často zajímavé zájmy, vědí zajímavé věci, jen se s nimi nikdo nebaví, protože jsou až moc normální a na první pohled mohou vypadat nezajímavě. Možná je to tím, že jsou prostě "sami sebou", nesnaží se být nenormální a divní jen aby je ostatní měli rádi. Naopak mám občas pocit, že ti, co se snaží být divní, se prostě k smrti opakují ve svých divnostech.

4 Melanie Melanie | Web | 6. června 2012 v 16:23 | Reagovat

1. Máte ve třídě nebo ve vašem okolí někoho, kdo se drží spíše stranou a odpovídal by mojí definici nenormálnosti?
No, tak stranou se držím já, knihy čtu taky, ale nikdo o mně nikdy neřek, že jsem nudná, naopak se všichni shodují, že je se mnou prča!
2. Říká se u vás o nějaké populární dívce popř. chlapci, že je nenormální/cvok/šílenec a tak podobně?
Jo, přece o mně a o mých nej kámoškách, my jsme pověstní retardi, ale je to sranda.
3. Jaký je váš názor na celou tuhle věc?
Z pohledu "retarda", pro kterýho jsou normální věci, který jsou pro ostatní lidi nenormální, musím říct, že být normální je prča! :-D A z pohledu rozumného a dospělého člověka musím říct, že být nenormální je šílenost lae bezva. Tak, a vyber si :-D

5 Linda Teatime Linda Teatime | Web | 6. června 2012 v 17:08 | Reagovat

[3]: [4]: zajímavé vidět to takhle ze dvou pohledů ;) Oběma vám samozřejmě moc děkuji za příspěvek v diskuzi.

6 Skye Skye | Web | 7. června 2012 v 9:14 | Reagovat

Zajímavý článek xD Jenom trochu nesouhlasím s větou: Nenormální lidé se drží stranou a čtou si někde ve stínu knížky, nejsou to ti lidé co chodí po večírcích s kamarádkami a tam v opilostí tancují po stole. Nesouhlasím s ní z jednoho prostého důvodu. Myslím, že i nenormální lidí můžou chodit na pařby a opíjet se. To, že je člověk jiný a má jiné zájmy než většina neznamená, že je z něj automaticky nějaký asociál xD Já sama sebe rozhodně nepovažuju za "normální", bráno z pohledu ostatních xD Z mého pohledu to jsou samozřejmě oni, kdo je tady divný, že jo xD Taky ale ráda chodím pařit a bavím se s lidmi, když už pro nic jiného, tak abych nasbírala inspiraci xD

7 Linda Teatime Linda Teatime | Web | 7. června 2012 v 14:51 | Reagovat

[6]: Vypadá to že bys asi spadala do té definice nenormálního člověka, který ale nemá problémy komunikovat s okolím. Do ní bych asi patřila taky. :D

8 Vera Vera | Web | 8. června 2012 v 18:30 | Reagovat

1. Máte ve třídě nebo ve vašem okolí někoho, kdo se drží spíše stranou a odpovídal by mojí definici nenormálnosti?

Tákže...naše třída je sama o sobě hlučná až moc...je tam sice jedna holka, která se baví pouze s jedním člověkem a nikdo si nikdy nevšimne, že chybí nebo tak (u některých se to třeba pozná hned ...:D)
Ona je hrozně zamlklá a osobně ji nemám moc ráda, ne kvůli tomu, že bych ji nějak odsuzovala, ale to je takový strašně špatně na vysvětlování a taky jsem neměla šanci ji moc poznat, protože se skoro neprojevuje.

2. Říká se u vás o nějaké populární dívce popř. chlapci, že je nenormální/cvok/šílenec a tak podobně?
Tohle si spíš říkáme v partě, my jsme v jistém smyslu nenormální, protože když jsme spolu tak děláme takový kraviny, nechtěj raději vědět. Ale nepaříme na diskotékách, nebarvíme si vlasy na zeleno, nemáme na Fb 1000 přátel, nefotíme se s duckFace...jsme to prostě my, parta. Jsme nenormální v tom ohledu, že se dokážeme celý den smát, dělat blbost, ale stále být sami sebou. Nevím jestli se to z mého článku dá pochopit.
Pařby, zábavy a tohle všechno mě nebaví, tudíž jsem asi nenormální ve společnosti, nejsem zase tolik oblíbená,  najdou se ti, co mě nesnáší :D :D
Prostě nevím co tam dělat na zábavách, chlastat, hulit...to nikdy nebyl můj styl.
spousty věcí o mě nikomu neříkám, protože by si řekli OMFG* ta je divná...nemám ráda One Direction, Bíbra a stmívání přímo nesnáším...
Nejsem možná IN ale je mi to...volný :D :D

3. Jaký je váš názor na celou tuhle věc? (KLIDNĚ MI DEJTE ODKAZ NA VÁŠ ČLÁNEK, RÁDA SI HO PŘEČTU!)

svět jde do h*jzlu. Totálně. :D ale to je tím, že jsou děcka v pubertě, oni z toho vyrostou. tohle není smysl života - pařit...:D :D

TOTÁLNĚ SUPER ČLÁNEK!!!!

9 Cornelia Cornelia | Web | 8. června 2012 v 19:31 | Reagovat

1) ano. a je to užasný člověk do diskuze ve škole se nezapojeju a slyšet jí promluvit sama od sebe, je malý zázrak ale na druhou stranu má v sobě obrovský talent a vnitřní krásu, je užasná malířka (na Hollarce, což jestli například nejsi z Prahy je asi nejlepší grafická škola v Praze skončila v talentovkách na prvním místě) a obecně její nadání je obrovské.

Ano, též. Máme ve třídě dívku, přesně jak si popsala zelené vlasy už nemá, teď jsou modré. Piercingy atd. Ale přitom je to absolutní pozér, většina toho, co řekne je vymyšlené a to přesně ukazuje ten rozdíl mezi těmi to dvěma dívkami. Jedna ať je oblíbená a zelená jak chce, přesto není upřímná a pravá a druhá sice není upovídaná a společensky braná ale má obrovské srdce.

Článek na normalitu na blogu mám též ale brala jsem to trošku jinak než ty, ale i přesto budu ráda, když si to přečteš. A můj názor na celou věc je, že nějaké měřidlo normality neexistuje. Normálnost neexistuje (když si přečteš můj článek, poslední odstavec to vysvětluje)).

Jinak tvůj článek se mi moc líbil.

10 Maggie Elm Maggie Elm | Web | 9. června 2012 v 13:49 | Reagovat

Asi se prostě nedá nesouhlasit s každým slovem co píšeš. Znám někoho o kom se říká, že je šílená. Moje nejlepší kámoška. A popravdě jsem ráda, že taková je a můžou být všichni co ji znají. Možná jsem taková taky. Normální, nenormální, kdo ví kde je ta hranice, kdo ví co je dnes normální?:)

11 Linda Teatime Linda Teatime | Web | 9. června 2012 v 16:31 | Reagovat

[8]: Tak to jsme na tom skoro podobně ;) Bíbra a podobný věci taky z duše nesnáším >_<

[9]: Díky, tvůj článek je moc zajímavý.

[10]: Slovo "normální" a "nenormální" se dá jen velmi těžko definovat... záleží samozřejmě na úhlu pohledu :D

12 Natali :) Natali :) | 12. června 2012 v 13:56 | Reagovat

1. Máte ve třídě nebo ve vašem okolí někoho, kdo se drží spíše stranou a odpovídal by mojí definici nenormálnosti?

Jedna holka, ale nevadí mi. Já sama jsem taková "průměrná" - nekouřím, nechodím na nějaký večírky, nejsem moc oblíbená, ale zase nějak hrozně divná nejsem.

2. Říká se u vás o nějaké populární dívce popř. chlapci, že je nenormální/cvok/šílenec a tak podobně?

Jo, bohužel. Máme ve třídě takovou "super holku", která totálně odpovídá tvé definici nenormálního člověka. Je jedna z nejoblíbenějších z naší třídy, která se podle ní samozřejmě řídí.

3. Jaký je váš názor na celou tuhle věc?

Připadá mě to strašně divný. Před pár lety bylo normální být normální, většina lidí chtělo zapadnout... Hrdinky v knížkách chtěly zapadnout do hloučku spolužáků. Nenormálních lidí bylo pár a všichni nechápali jejich odvahu. Já osobně si myslím, že lidi by se neměli řídit podle toho, co je in, napodobovat ty "nenormální", ale chovat se podle sebe, tak jak se chovat chtějí. Prostě být sami sebou :)

13 Lee Lee | 5. února 2013 v 16:47 | Reagovat

1, Moc ne. Já jsem v zásadě zvenku asi dost divný člověk. Nesnáším společenské akce, nesnáším šaty, nosím staré, vytahané oblečení, protože je mi pohodlné a čtu hrozně ráda knihy. (Ač učebnice výjimečně, na to jsem zase příliš líná.)

2, Ne. Populární lidé u nás nejsou cvoci.

3, Normálnost a nenormálnost se nemá měřit podle lidí, ale podle činů. Je normální chodit do školy a je to správné. Je normální pomáhat ostatním a je to správné. Je normální vrátit nalezenou věc a je to správné. Opíjet se normální není a není to ani správné. (Rozhodně ne v studentském věku.)

A tuto část jsem nepochopila.

"Ano, chodit na večírky, barvit si vlasy, koukat zamilovaně po upírech apod apod je v dnešní době normální. Ale ne nudné."

Tos myslela ironicky? Protože je to soupis nejnudnějších a nejtrapnějších věcí, co si dovedu představit. Nebo jsi to myslela tak, že to lidi nepokládají za nudné?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama