Před tím než začnu psát...

9. června 2012 v 20:36 | Linda Teatime |  Bloguje
Vážení a milí, stálí i občasní návštěvníci mého blogu, mám pro vás dobrou zprávu. Už před delší dobou se mi v hlavě uhnízdila myšlenka, že zde začnu publikovat nějaký ten příběh na pokračování. Konec konců, je to ostuda nic nemít, když jsem v literárním klubu, ne? ;). A jakož to velice originálního tvora mě nenapadlo nic jiného než prakticky převzít nápad z mé staré povídky, která tu vycházela pod názvem doporučený dopis. Můžete si ji přečíst, je v rubrice "Píše". Samozřejmě jsem příběh trochu hodně přepracovala, ovšem teď vám tu nehodlám vypisovat jak. Ne, o tomhle tenhle článek nebude. Místo toho tu bude pár rad a tipů "Jak začít". (S povídkou, samozřejmě). Hodně mě inspirovaly tutoriály u Very (KLIK) a tak jsem se rozhodla též udělat něco jako tutoriál. Alespoň jak to dělám já, neplatí nějak obecně. (Na konci bude zadané taky něco jako diskuze, ještě uvidíte.) A teď už přejdeme k...

PŘED TÍM NEŽ ZAČNU PSÁT...

Co bychom měli vědět než se pustíme do samotného psaní? V čem mít jasno? Pokusím se to shrnout v pár bodech:
  • Musíte mít nápad, kterého si ceníte a o kterém víte, že ho zítra nezavrhnete.
Ano, to je dost důležité. Já jsem popsala dvě stránky informacemi o své nové povídce, všechno jsem měla hrozně pečlivě rozepsané, a nakonec jsem skončila u jedné stránky samotné povídky. Na to pozor! V tomhle si musíte být jisti, než se pustíte do dalších věcí!
  • Promyslete pointu!
Pointa je na příběhu to nejdůležitější, proto ji musíte věnovat čas. Vlastně když řeknete: "Mám nápad na nový příběh!" znamená to, že musíte už v této chvíli znát hlavní pointu. To je úplný základ. Až potom k tomu můžete začít vymýšlet detaily, ale bez pointy je všechno zbytečné. Této části byste měli věnovt velkou pozornost! Pointa je to, co dělá příběh příběhem.
  • Osnova, osnova, osnova!
Potom co máte vymyšlenou základní pointu, zkuste si v bodech napsat, o čem celý příběh bude, jak se začne vyvíjet. Pro lepší vysvětlení tu máme pohádku, kterou určitě všichni znáte, tu O červené Karkulce ;)

1. Maminka posílá Karkulku za babičkou, varuje ji před vlkem
2. Karkulka jde lesem
3. Potká vlka, který se jí ptá na cestu k její babičce a řekne jí, ať tu zatím thrá kytičky (v jiných verzích borůvky, maliny...)
4. Vlk utíká k babičce, vydává se za Karkulku
5. Vlk Babičku sežere
6. Vlk se zamaskuje za babičku a lehne si do postele
7. Příchází Karkulka
8. Vlk sní Karkulku
9. Myslivec uvidí vlka převlečeného za babičku
10. Myslivec zachrání Karkulku s babičkou
11. Společně pak zašijou vlkovi do břicha kamení
12. Vlk následně spadne do studny a zřejmě se zabije

Já vím, není to zrovna ukázková osnova, ale doufám, že teď už alespoň víte o čem mluvím. Osnova vám pomůže udělat si v příběhu jasno a zřejmě se k ní budete ještě často vracet.

  • Postavy a jak na ně
Říká se, že každý spisovatel dává do svého hlavního hrdiny kousek sebe. S tímto tvrzením mi nezbývá než souhlasit, většinou to tak bývá. Ale přesto, jak vytvořit dobrou postavu? To není vůbec jednoduché, a bylo by to na celý článek, takže jen rychle... Čeho se při psaní postav držet? Postava musí být ostatním sympatická, měla by mít stejné problémy jako vaši čtenáři. (Takže když je to příběh o dívce v pubertě tak bude mít problémy s klukamam apod...) A halvně nesmí být bezchybná. Ovšem i několik "bezchybných" postav se v umění našlo. Třeba slavný špion James Bond, ten mi vůbec sympatický není, protože umí všechno, ve všem vyniká, vypadá úžasně a... taky už vás to nudí? Pokud se více zajímáte o problém s postavami, doporučuji tento článek: (KLIK) kde je vše podrobněji rozepsané.

  • Před tím než začnu psát...
Než se pustím do samotného psaní, vždycky se zkusím vžít do svých postav. Vezmu si skicák a tužku, jen tak si čmárám, a přemýšlím o potížích, minulosti a charakteru postav. Většinou tak přijdu ještě na něco nového, tahle metoda se mi dost osvědčila! Když už máte všechny body více méně splněny, můžete se pustit do psaní. Hodně štěstí!


MINIDSKUZE:
Protože se v minulém článku diskuze celkem osvědčila, a dozvěděla jsem se toho spoustu nového, různé názory a tak podobně, nechám tady opět otevřenou nějakou tu "minidiskuzi". Samozřejmě bych ráda věděla, jak se vám článek líbil, ale mám tu pro vás ještě zajímavější otázku: Máte nějaký tip, něco co děláte před tím než se pustíte do psaní nebo do tvoření umění obecně? Sem s ním! A pokud se vám lépe odpovídá v bodech:
  1. Líbil se vám tento článek? Souhlasíte s jeho obsahem, nebo si o něčem myslíte, že je to zbytečné?
  2. Máte sami nějaký malý rituál, něco co děláte před tím, než se pustíte do psaní nebo do tvoření obecně?
Za všechny přípsěvky budu opět vděčná ;) Když už nechcete nic psát, alespoň můžete ohodnotit článek v anketě.
A ještě jedna bonusová otázka, spíše pro stálé návštěvníky a trochu méně "na úrovni" nic méně pro mě též velmi důležitá

3. Jak se vám líbí nový vzhled blogu? ;)

Linda Teatime
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Líbil se Vám tento článek?

Ano 74.9% (140)
Ne 14.4% (27)
Nečetl/a jsem ho 10.7% (20)

Komentáře

1 Vera Vera | Web | 9. června 2012 v 23:10 | Reagovat

nový Dessign je supr! zapomněla jsem ti ho pochvílit..takže....Lindo, fakt se mi líb (ta lištička nahoře ...^^ ta je nádherná! :D)

Jé těším se na nový příbeh! já bych třeba nikdy nemohla nic začít psát, kdybych si neudělala osnovu, přece jen...nechci se zaseknout na mrtvém bodě, ale píšu si to jenom v mé hlavě, nestojím o to, aby to někdo objevil :D

2 Alea Alea | Web | 11. června 2012 v 20:00 | Reagovat

Design je skvělý.
Já osobně ulítávám na osnovách - vždy si všechno sepíšu, aby se mi nestávalo, že úplně odbočím někam, kam jsem vlastně ani nechtěla :). Což se mi jinak stává dost často. Se všemi tvými radami souhlasím - a zkusím se jimi nějak inspirovat :D.

3 Cornelia Cornelia | Web | 11. června 2012 v 21:39 | Reagovat

Článek se mi moc líbil. Ve všem s tebou souhlasím)
Můj malý rituál je hlavně atmosféra při psaní, vždy si pustím hudbu, která se mi hodí do nálady v příběhu. Zavřu oči a snažím se vcítím do mého hrdiny/hrdinky.
A design máš moc pěkný))

4 Vera Vera | Web | 13. června 2012 v 21:02 | Reagovat

Děkuji za drabble...MOC MOC MOC! :D teď vůbec nemám čas na čtení...fakt promiň, ten mail jsem sice kdysi rozklikla, ale objevila jsem ho až včera večer (věčně mi chodí jenom spamy...:D) takže ti odepíšu as soon as possible! :D

5 Linda Teatime Linda Teatime | Web | 14. června 2012 v 17:03 | Reagovat

[1]: Děkuji za komentář. ;) A za pochvalu designu taky. [2]: Já se o osnovy pokouším, ale "odbočování" jinam tím bohužel úplně neeliminuji ;) [3]: To s tou hudbou zní dobře, to určitě zkusím! :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama