Bloguje

Noviny a novinky

25. června 2012 v 21:11 | Linda Teatime
Tenhle článek je... nudný. Informativní. Zbytečný. Potřebný. Já nevím, prostě tu je, tak se s tím smiřte!
Týká se mých plánů, snů a vizí týkajících se převážně blogu. Myslím, že pokud nejste stálým návštěvníkem, nemá to ani velký smysl si to číst. Ale samozřejmě budu ráda, od toho mám blog, abych nepsala do šuplíku.


1. VZHLED NENÍ DŮLEŽITÝ... ALE VŽDYCKY JE TO PLUS!
Už téměř dva dny (skoro nepřetržitě) se zoufale snažím vytvořit nějaký dobrý layout. Zabralo mi to spoustu času... a nic. Až do té doby, kdy jsem na DeviantArtu našla tenhle úžasný obrázek. (Vidíte ho v záhlaví). Hned jsem si řekla: Alespoň to vyzkouším! A vyplatilo se. Je to sice velká změna, hlavně jsem se musela vzdát svého úžasně přeplácaného menu, ale stojí to za to! No fajn, alespoň něco se mi podařilo. Mimochodem to nebylo na vytvoření vůbec nic složitého: stačilo si jen najít obrázek, udělat pozadí v barvě okrajů obrázku a oříznout tenký proužek spodní části záhlaví, které se teď opakuje všide na stránce. Jen se bojím, jestli je to čitelné. To víte, černé na bílem se to většinou čítává lépe... a rubriku oblíbené hned obnovím. Ale zatím tam spadají zhruba tři lidi...

2. KRVAVÝ RUBÍN: JAK TO BUDE DÁL?
Jo, to je asi tak... z pvrní kapitoly mám asi stránku a půl, ale hodlám dopsat alespoň ještě půlku, aby se neřeklo. Musím se do toho kopat, protože jinak jsem schopná probrouzdat bezcílně na webu skoro hodinu. Zatím jsem nenarazila na žádný "mrtvý bod" ani nic podobného, jen jednou jsem jeden odstaveček přepisovala a z fleku změnila jeden fakt, protože mi to připadalo příšerně nudné. A složité. A vůbec, v dnešní době microbloggingu je zázrak, že někdo ještě píše (a čte) povídky. Ale jsem za to ráda!
Mimochodem, taková malá sázka: Projížděla jsem své staré povídky, a nikdy jsem nedopsala pátou kapitolu, vždy jsem skončila u čtvrté. Držte mi palce ať u Krvavého rubínu dopíšu alespoň tu pátou! ;) Ne, teď vážně, povídky jsou pro mě mnohem jednodušší.

3. CO CHYSTÁM DÁL?
No, chystám napsat alespoň tyhle články:
 • TÉMA TÝDNE: Čokoláda (Na 100%)
 • Něco o mých pocitech... básničku, prózu, cokoliv! (80%)
 • Něco o naší kočce (více méně naší) (40%)
 • Něco o tom, že !Konečně! vyšel Šňupec (25%)
 • Další povídka Krvavý rubín (150%) :D
Myslím, že to akorát stačí na dva týdny. A s přednastavováním článků o prázdninách si nebudu lámat hlavu. Prostě nebudou, co se dá dělat. ;)LINDA TEATIME

Před tím než začnu psát...

9. června 2012 v 20:36 | Linda Teatime
Vážení a milí, stálí i občasní návštěvníci mého blogu, mám pro vás dobrou zprávu. Už před delší dobou se mi v hlavě uhnízdila myšlenka, že zde začnu publikovat nějaký ten příběh na pokračování. Konec konců, je to ostuda nic nemít, když jsem v literárním klubu, ne? ;). A jakož to velice originálního tvora mě nenapadlo nic jiného než prakticky převzít nápad z mé staré povídky, která tu vycházela pod názvem doporučený dopis. Můžete si ji přečíst, je v rubrice "Píše". Samozřejmě jsem příběh trochu hodně přepracovala, ovšem teď vám tu nehodlám vypisovat jak. Ne, o tomhle tenhle článek nebude. Místo toho tu bude pár rad a tipů "Jak začít". (S povídkou, samozřejmě). Hodně mě inspirovaly tutoriály u Very (KLIK) a tak jsem se rozhodla též udělat něco jako tutoriál. Alespoň jak to dělám já, neplatí nějak obecně. (Na konci bude zadané taky něco jako diskuze, ještě uvidíte.) A teď už přejdeme k...

PŘED TÍM NEŽ ZAČNU PSÁT...

Co bychom měli vědět než se pustíme do samotného psaní? V čem mít jasno? Pokusím se to shrnout v pár bodech:
 • Musíte mít nápad, kterého si ceníte a o kterém víte, že ho zítra nezavrhnete.
Ano, to je dost důležité. Já jsem popsala dvě stránky informacemi o své nové povídce, všechno jsem měla hrozně pečlivě rozepsané, a nakonec jsem skončila u jedné stránky samotné povídky. Na to pozor! V tomhle si musíte být jisti, než se pustíte do dalších věcí!
 • Promyslete pointu!
Pointa je na příběhu to nejdůležitější, proto ji musíte věnovat čas. Vlastně když řeknete: "Mám nápad na nový příběh!" znamená to, že musíte už v této chvíli znát hlavní pointu. To je úplný základ. Až potom k tomu můžete začít vymýšlet detaily, ale bez pointy je všechno zbytečné. Této části byste měli věnovt velkou pozornost! Pointa je to, co dělá příběh příběhem.
 • Osnova, osnova, osnova!
Potom co máte vymyšlenou základní pointu, zkuste si v bodech napsat, o čem celý příběh bude, jak se začne vyvíjet. Pro lepší vysvětlení tu máme pohádku, kterou určitě všichni znáte, tu O červené Karkulce ;)

1. Maminka posílá Karkulku za babičkou, varuje ji před vlkem
2. Karkulka jde lesem
3. Potká vlka, který se jí ptá na cestu k její babičce a řekne jí, ať tu zatím thrá kytičky (v jiných verzích borůvky, maliny...)
4. Vlk utíká k babičce, vydává se za Karkulku
5. Vlk Babičku sežere
6. Vlk se zamaskuje za babičku a lehne si do postele
7. Příchází Karkulka
8. Vlk sní Karkulku
9. Myslivec uvidí vlka převlečeného za babičku
10. Myslivec zachrání Karkulku s babičkou
11. Společně pak zašijou vlkovi do břicha kamení
12. Vlk následně spadne do studny a zřejmě se zabije

Já vím, není to zrovna ukázková osnova, ale doufám, že teď už alespoň víte o čem mluvím. Osnova vám pomůže udělat si v příběhu jasno a zřejmě se k ní budete ještě často vracet.

 • Postavy a jak na ně
Říká se, že každý spisovatel dává do svého hlavního hrdiny kousek sebe. S tímto tvrzením mi nezbývá než souhlasit, většinou to tak bývá. Ale přesto, jak vytvořit dobrou postavu? To není vůbec jednoduché, a bylo by to na celý článek, takže jen rychle... Čeho se při psaní postav držet? Postava musí být ostatním sympatická, měla by mít stejné problémy jako vaši čtenáři. (Takže když je to příběh o dívce v pubertě tak bude mít problémy s klukamam apod...) A halvně nesmí být bezchybná. Ovšem i několik "bezchybných" postav se v umění našlo. Třeba slavný špion James Bond, ten mi vůbec sympatický není, protože umí všechno, ve všem vyniká, vypadá úžasně a... taky už vás to nudí? Pokud se více zajímáte o problém s postavami, doporučuji tento článek: (KLIK) kde je vše podrobněji rozepsané.

 • Před tím než začnu psát...
Než se pustím do samotného psaní, vždycky se zkusím vžít do svých postav. Vezmu si skicák a tužku, jen tak si čmárám, a přemýšlím o potížích, minulosti a charakteru postav. Většinou tak přijdu ještě na něco nového, tahle metoda se mi dost osvědčila! Když už máte všechny body více méně splněny, můžete se pustit do psaní. Hodně štěstí!


MINIDSKUZE:
Protože se v minulém článku diskuze celkem osvědčila, a dozvěděla jsem se toho spoustu nového, různé názory a tak podobně, nechám tady opět otevřenou nějakou tu "minidiskuzi". Samozřejmě bych ráda věděla, jak se vám článek líbil, ale mám tu pro vás ještě zajímavější otázku: Máte nějaký tip, něco co děláte před tím než se pustíte do psaní nebo do tvoření umění obecně? Sem s ním! A pokud se vám lépe odpovídá v bodech:
 1. Líbil se vám tento článek? Souhlasíte s jeho obsahem, nebo si o něčem myslíte, že je to zbytečné?
 2. Máte sami nějaký malý rituál, něco co děláte před tím, než se pustíte do psaní nebo do tvoření obecně?
Za všechny přípsěvky budu opět vděčná ;) Když už nechcete nic psát, alespoň můžete ohodnotit článek v anketě.
A ještě jedna bonusová otázka, spíše pro stálé návštěvníky a trochu méně "na úrovni" nic méně pro mě též velmi důležitá

3. Jak se vám líbí nový vzhled blogu? ;)

Linda Teatime

Zadání Drabble: Prosím čtěte!

18. května 2012 v 18:11 | Linda Teatime

Důležité upozornění: rozhodla jsem se zavést drabble. (Literární útvar, v mém případě by to bylo 100 slov rozsah a pět jakýkoliv slov. Věřím, že mě to pomůže a ráda bych si procvičila psaní. A teď vás jen prosím, stačí napsat pět libovolných slov která se vám líbí pod článek, a já vám něco napíšu, O.K.?
Tady je něco jako formulář: (* = povinné)

1. Pět slov která se musí vyskytovat v textu*
2. Upřesněná délka (automaticky je to 100 slov)
3. Žánr (Fantasy, scifi, komedie, pohádka...)
4. Další různá upřesnění (např. hlavní hrdina, místo děje)
5. Chcete obrázek? (Ke každému drabble ještě MŮŽU nakreslit obrázek)

Nezapomeňte také psát:

1. Termín kdy to má být zhruba hotové
2. Vaší přezdívku
3. Pokud máte tak váš blog.

Pište, pište, těším se na všechna zadání i na všechny komentáře! A předem děkuji za každý námět!

Oblíbení

21. února 2012 v 17:18 | Linda Teatime
A spoustu dalších úžasných blogerů...

*Database error

27. ledna 2012 v 20:18 | *Linda Teatime
Chybička se vloudila vážení, ale to se vsákne. Připravuji nový design a kupu nových článků. Neboli jak říká doktor House (A K.) Nikomu nevěřte. Já dodávám: Zvláště ne mě! Takže jestli čekáte něco, velkého, tak jste fakt naivní. Ale ne víc než já, protože já doufám, že to splním. No co. *Trolololololololo*
Mějte se,
Linda Teatime

*Úvahy o nesmrtelnosti plyšového medvídka

25. října 2011 v 16:35 | *Ona
Co je to? Je to krásné ale příšerné zároveň, černé i bílé, sladké i hořké, smutné i veselé. Je to sépiově zbarvené, a zahalené v mlze. Je to ten pocit, kdy se vám do očí derou slzy, ale je to krásné. Strašidelně krásné. Je to ten pocit, kdy se svět točí obráceně, kdy máte oči plné slz, a přesto úsměv na rtech, a ta vaše malá "rozumná" část se vás snaží přesvědčit, že je to hloupé a dětinské... pořád dokola na vás útočí ty samé scénky a myšlenky, které vás dohání k nepříčetnosti. Snažíte se samu sebe přesvědčit, že je všechno v pořádku... a víte jak lžete. Nejste schopni souvisle myslet. Jen vás zavalují vzpomínky a vy statečně bojujete. Bolí to. Nostalgie...
(Částečně osobní částečně ohledně knížky kterou jsem právě dočetla, Noční hlídka)

Jsem nemocná už třetí den, ale zítra už asi budu normálně fungovat. Moc toho na dělání není když jste nemocná. Alespoň se procvičuji v kreslení... A jsem psychicky závislá na instantních polívkách. No to mě omej, ale je to pravda. BTW: Proč dávají Maigreta jen v pondělí? >:(

Z LINDINÉHO ZEMĚPLOŠSKÉHO ČTENÁŘSKÉHO DENÍČKU:

PÁTÝ ELEFANT: Naprosto zemepické! Jedna z nejlepších zeměploch vůbec. Objevuje se tam Gaspoda Angua Elánius i Igorové, Vlkodlaci a Upíři... (To je mimochodem výčet TOP postav, ale zároveň skoro všech postav...) Haha. << Alá Carcer.
Děj: Elánius je poslán Vetinarem do Bjonku (čti: Bžunk) jako "velvyslanec" jak sám později pochopí, je vlastně poslán do ještě nerozpoutané války. Všechno se točí kolem volby dolního krále a ukradeného mazance (Královský symbol) A taky kolem Anguiných příbuzných. Je tam několik úžasně brutálních scének s Elániem. Prostě klasa!
Hodnocení: 10/10 (To je maximum, kdyby to někdo nepochopil)

PODIVNÝ REGIMENT: Skvělá knížka o válce. Hlavní hrdinkou je Apoléna, která se převlečená za chlapce vydá do války najít bratra... Pointu tu neprozradím ;). Oblíbené postavy: Poly, Maledikt, Otto Sreklich.
Hodnocení: 8/10

CARPE JUGULUM: Skvělá knížka o upírech půjčená ve školní knihovně. Děj se odehrává v Lancre (nevím jestli píšu dobře). Nej Postavy: Bábi Zlopočasná, Anežka nulíčková (perdita), Stařenka Oggová, Vlad, Igor. x"D
Hodnocení: 7/10

NOČNÍ HLÍDKA: ~popis bude doplněn později~

Ještě jeden vlastnoručně vyrobený stamp co se mi hodně líbí:

*ONA

*Orange fox

10. března 2011 v 16:16 | *Ona
Chtěla jsem nahrát obrázek, ale nějak se to nepodařilo. Možná někdy jindy. Rubrika bloguje je poslední dobou nějaká prázdná. Hodně prázdná. A tak jsem se ji rozhodla doplnit o jeden nepotřebný článek.
Tento blog existuje sedm měsíců. No- necelých, ale nebuďmě puntičkáři. Zítra to bude sedm měsíců. Poslední dobou jsem zvyklá psát méně než jeden článek za týden. Obdivuji ty co jich stihnou více. Já nevím, je to zvláštní mít úplně jiný blog. (Teď myslím orange-fox) bylo to v září. Nevím proč jsem se rozhodla se "přestěhovat". Možná proto, že se stěhovali všichni. Ale spíše ne. Spíše jsem chtěla začít znovu. Někdy je to dobré. Hodně jsem potom přemýšlela, jestli se nemám vrátit. Ale nevrátila jsem se. No, možná jsem se dostala někam, kam sem se nechtěla dostat. Zajímavé by bylo taky to, jak to bylo s blogem předtím. Už před prázdninami jsem se chtěla "přestěhovat" (Och, to je dětinské, ale co, jiný výraz pro to není) no a nemohla jsem za boha přijít na nějaký kloudný název. Nevím přesně jak, ale napadlo mě yellow-fox. No, prostě něco zvláštního. Zřejmě jsem,a le zapoměla heslo a "byla jsem nucena" si založit právě orange-fox. Lišky jsou, ale většinou oranžové. Nebo snad ne? Napsala jsem prá článků. Potom jsem se vrátila na lynxlynxandu a na orange-fox nadobro zanevřela. Na dobro? Ne. Za nějaký čas jsem se rozhodla, že jsi založím nový blog. Pamatujete si na toho chibíka (úvozovky) v námořnickém? No. Měla chtěla jsem se přestěhovat na blog navy. Ale pak... první článek...všude prázdno... a možná, že jsem byla líná dělat rubriky. (Mimochodem, tyhle rubriky jsou původní). Možná to bylo i kvůli designu. (Tak to je super malicherné, což?) Nicméně jsem si stále pamatovala heslo... a rozhodla jsem se. Jak jsem přišla k Foxerettě Fox to nevím. První obrázek byl v její liščí podobě. No, a pokaždé je Fox úplně jiná. Jen modré oči, zrzavé vlasy a ouška a brýle ji zůstávají. Další zajímavá věc je to, jak jsem přišla na přezdívku. Vlastně ani nevím. Nevadí mi, jen se blbě skloňuje, ale připadá mi originální. Nevím, kolik adres jsem obsadila, než jsem přišla k orange-fox. Momentálně používám jen fox, a potom ještě brouq.blog.cz- stránku šíleného projektu tv brouq... no. Pomalu musím končit. Písnička už dohrává. Vlastně už po třetí, ale je to dorbá záminka. Jak sončit...? Ahoj...? Možná.

*blog s velkým BÉ

3. listopadu 2010 v 18:30 | *Ona
manga?!

S blogem to jde s kopce.. poslední článek tu byl zhruba před týdnem..
a tak jsem se to rozhodla napravit.
Den s velkým DÉ, to tedy ano. Představte si tuto svízelnou situaci: Jste se svojí nejlepší kamarádkou v městské knihovně, kde je zadarmo přístup na internet. Jen tak namátkově projdete kolem skupinky asi dvanáctiletých surfujících holek.. juknete se jim přes rameno.. a mají otevřený blog. Jsem tvor nesmírně zvědavý, a v hlavě se mi začaly honit otázky: "Mají copyblog?" "Jaká je adresa jejich blogu?" Měla jsem hroznou chuť "Jen tak náhodou" se jim podívat přes rameno.. ale ovládla jsem se. Jen jsem nahlas špitla kamarádce: "Hele, oni mají taky blog.." Jaký asi.. kopírovací?
Nedivila bych se. U dívek tak do patnácti let je v podstatě "normální" mít copyblog. Spíše je nenormální býti autorská. A ještě k tomu sama od sebe? Přiznejte se, kdo je? A co je vlastně měřítkem? Každý si řekne.. samozřejmě vlastní text a obrázky. To není,ale to pravé autorství. To pravé autorství je ORIGINALITA. A já nevím jestli originální jsem. Soudí se to ale určitě mnohem hůře, než jestli má někdo vlastní text a obrázky. A tak nám tu vznikla otázka: Je blog, který obsahuje vlastní obrázky a vlastní text autorský, i když napodobuje jiný blog, a to jak se dá? A přijmou ho do AK? Problém je v tom, že je to problémem mnoha blogů. Každý blog by měl být jedinečný. A ne snažit se být stejný. Pak je tuctový, v té záplavě.. 892 725 blogů. 
Možná to je tím důvodem proč jsem se přestěhovala. Obdivuji autorské blogy, co mají originální názvy rubrik, vychytávky, design.. dříve jsem se je snažila napodobit... teď se naopak snažím být svá. Ano, to je to slovo. A "své" jsou možná i copyblogy. Rozdělme tedy copyblogy na dva druhy, ty co kopírují obrázky, ale nekopírují "celý blog" a obyčejné tuctovky, jeden jako druhý, stejně růžový a stejně nudný...  Je blog, který obsahuje vlastní obrázky a vlastní text autorský, i když napodobuje jiný blog, a to jak se dá? A přijmou ho do AK?

Kdo jsem?

11. září 2010 v 20:08 | Linda Teatime

Mé pravé jméno jsem psát nebudu, ale mým pseudonymem je Linda Teatime. Jméno jsem si ponechala z reálného života a to "Teatime" je tam hned ze dvou důvodů. Mám totiž ráda čaj, a taky jistého Jonatána Časnačaje (v originále právě Teatime) fiktivního hrdinu z mé oblíbené knížky.
Mezi mé koníčky patří mimo jiné psaní, čtení a občas i kreslení. Samozřejmě taky ráda trávím čas se svými blízkými. V dospělosti bych byla ráda spisovatelkou, novinářkou nebo něčím podobným. Co se povahy týče, jsem spíše optimista a extrovert, ale mám sklony k hysterii. A taky jsem náladová, ale to asi většina lidí v mém věku, který zatím činí dvanáct let. Chodím do sekundy, což odpovídá sedmé třídě na základní škole.
Můj blog je starý už téměř dva roky, ale přesto ho mám pořád ráda. Nedávno mě vrátili zpět do AK a taky jsem hrdou členkou Literárního klubu.
Seznam mých oblíbených blogů naleznete zde: http://orange-fox.blog.cz/1202/planovaci-diar.
Ráda na blogu poznávám nové lidi a jsem vám vděčná za každý komentář!
LINDA TEATIME:
 
 

Reklama